KOPIA_ Poradnik dla spowiedników wydany w kolejnym kraju

Dzięki współpracy Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski i praskiego wydawnictwa Paulinky, publikacja “Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” została wydana w Republice Czeskiej i trafiła do sprzedaży. To kolejny kraj, w którym pojawia się “Spowiednik”. Wcześniej został wydany w Polsce oraz w Ukrainie.  

– Cieszymy się, że tak potrzebna publikacja, ciesząca się dużym zainteresowaniem w Polsce, trafia na kolejny rynek po tym, jak w 2022 roku Fundacja Świętego Józefa KEP zdecydowała o sfinansowaniu tłumaczenia poradnika na język ukraiński – podkreśla Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP. 

Publikacja „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”, autorstwa ks. Tomasza Liszewskiego z archidiecezji łódzkiej i ks. Krzysztofa Matuszewskiego z archidiecezji katowickiej – duszpasterzy osób pokrzywdzonych oraz diecezjalnych koordynatorów Fundacji Świętego Józefa, jest praktyczną pomocą duszpasterską dla księży.

To swoiste vademecum, które krok po kroku pomaga przejść przez jeden z najtrudniejszych tematów zarówno dla wiernych, jak i duchownych. Poprzez zachowanie dyskrecji, wykazanie się umiejętnością słuchania i zrozumienia bólu, po zdjęcie poczucia winy, nazwanie krzywdy krzywdą, aż po zaproszenie do procesu uzdrowienia. Publikacja wydana przez wydawnictwo WAM ukazuje duchowe aspekty traumy i oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego, jak również osoby, które wiedzą o wykorzystaniu seksualnym innych lub je podejrzewają.

„Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” to także omówienie niektórych przepisów prawnych i kościelnych dotyczących wykorzystania seksualnego, a także lista danych kontaktowych instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochroną dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. Publikacja za pośrednictwem kurii diecezjalnych została przekazana do każdej parafii w Polsce.

Polska edycja publikacji “Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” ukazała się w 2021 roku.